27 iulie 2024
Muzeul Național de Artă Timișoara
Această expoziție temporară celebrează contribuțiile remarcabile ale artiștilor timișoreni din anii ‘60-‘70, care au modelat scena culturală locală și au influențat generațiile următoare.
Expoziția demontează mitul unei culturi retrograde în statele membre ale Tratatului de la Varșovia, evidențiind dezvoltarea unei arte experimentale și lirice în ciuda restricțiilor politice și culturale. Lucrările expuse includ creații semnate de Paul Neagu, Diet Sayler, Peter Jecza, Leon Vreme, Doru Tulcan, Viorel Toma, Lidia Ciolac, Szakáts Béla, Romul Nuțiu, Adalbert Luca, Grupul Sigma, Molnar Zoltan, Ștefan Bertalan, Ciprian Radovan, Roman Cotoșman, Constantin Flondor, Virginia Baz Baroiu, Eugenia Dumitrașcu și Xenia Eraclide Vreme.

În toate cele trei zile accesul în muzeu va fi gratuit.

Anterior Recepție în aer liber